Articles

TECHNOLOGIA MONTAŻU CELULOZY

Wyróżniamy trzy metody montażu celulozy w docieplanych przestrzeniach:

- nadmuch swobodny/otwarty (na wolne przestrzenie nieużytkowe - poddasza, strychy,  w przestrzenie stropodachu ..), stosujemy gęstość ok. 25 kg/m3 - do docieplanej przestrzeni doprowadzamy wąż/przewód transportowy, którym za pomocą pneumatycznej maszyny podajemy granulat celulozy (lub inny) z zadaną gęstością - operator rozprowadza materiał po całej powierzchni na okresloną grubość,

 

- wdmuchiwanie w zamknięte przestrzenie - w skosy poddasza, strychu za płytę k-g, ścianki działowe, ścianki zewnętrzne (np. w kanadyjakch), podłogi, połacie dachu itp. - stosowana gęstość materiału to 40-45 kg/m3  - w docieplanej przestrzeni przygotowujemy otwory technologiczne (w skosach, scianach ok. 5 cm od wewnatrz pomieszczenia) - następnie w otwory wprowadzana jest dysza obrotowa, którą zakończony jest przewód transportowy - za pomocą dyszy material jest rozprowadzany dookoła otworu z zadaną gęstością - liczba otworów technologicznych uzależniona jest od sposobu rozłożenia stelaży pod płytą k-g, oraz od grubości zasypywanej przestrzeni a także od sposobu polożenia istniejącej warstwy izolacji (przy naprawach/uzupełnianiu docieplenia), po zakończonym wdmuchiwaniu otwory zostają zabezpieczone i zaszpachlowane - metoda jest czysta i szybka,

- natryskiwanie na mokro - na kopuły kościołów, szkielety poddaszy - gęstość ok. 35 kg/m3 - używamy specjalnych dysz natryskowych i pomp - materiał - celuloza z wodą (czasami z dodatkiem kleju)

 Jak widać metody montażu możemy dostosować do docieplanej przestrzeni.

Najczęściej wykorzystujemy dwie pierwsze metody - dzięki temu, że są to metody niskoinwazyjne i czyste - doskonale sprawdzają się w zamieszkanych pomieszczeniach takich jak mieszkania na poddaszu, strychu oraz domy jednorodzinne.

Metoda ma jeszcze jedną zaletę - jest stosunkowo szybka - jesteśmy w stanie (w zależności od stopnia skomplikowania powierzchni i grubości warstwy docieplenia) wykonać ok. 60 -120 m2 docieplenia dziennie przy zamkniętych przestrzeniach oraz nawet 200 - 250 m2 przy swobodnym nadmuchu.

Naprawa docieplenia skosów na poddaszu mieszkalnym trwa najczęściej tylko jeden dzień!!!!!!!