Blog

Ogólnie o celulozie

Skuteczna izolacja – wdmuchiwana celuloza.

Celuloza, a więc papier, to materiał bardzo łatwo palący się i wrażliwy na wilgoć, który gdy choć raz ją złapie, traci wszystkie parametry – to powszechna opinia wśród osób nie znających się na temacie, a co gorsza, częsta także wśród ludzi działających na co dzień w branży budowlanej. Okazuje się, że to nieprawda, bowiem celuloza jest materiałem trudnopalnym, który podczas kontaktu z ogniem zwęgla się i tworzy twardą skorupę, a do tego odpornym na działanie wilgoci i degradację – właściwości te są możliwe do osiągnięcia dzięki zastosowaniu specjalnej technologii w procesie produkcji celulozy izolacyjnej (dzięki niej możliwa jest np. naprawa izolacji poddasza).

Celuloza posiada podobne, a w opinii wielu, lepsze parametry przewodzenia ciepła od styropianu i wełny, jednak jej innowacyjność w zakresie technik izolacyjnych polega na czymś innym. Jest skuteczna dzięki zastosowaniu specjalnego sposobu instalacji, a więc nadmuchiwania (do nieużytkowego stropu) oraz wdmuchiwania do zamkniętej przegrody (np.skosy poddasza - połacie dachowe). Docieplanie granulatem jest bardzo skuteczne, ponieważ celulozę w postaci drobnych włókien można zaaplikować w niemal każde miejsce, a co najważniejsze – w te miejsca, do których nie docierają tradycyjne materiały. Celuloza powstrzymuje ciepło przed ucieczką z budynku, ponieważ tworzy jednolitą warstwę nieposiadającą spoin. To właśnie połączenia materiałów i spoiny są doskonałą drogą do ucieczki ciepła, co zresztą widać doskonale na kamerach termowizyjnych.

Inną zaletą tego materiału stosowanego do napraw izolacji poddasza jest czystość i ekologiczność. Celuloza pozyskiwana jest w wyniku recyklingu papieru gazetowego, który rozszarpywany jest w specjalnych maszynach, dzięki którym uwalniane są jej włókna. Warto dodać, że do wyprodukowania tego materiału potrzeba niewielkiej ilości energii (według badań koszty zużycia energii w czasie produkcji są 20-krotnie niższe niż w przypadku styropianu lub pianki poliuretanowej). Ekologiczność i coraz większa popularność włókien celulozy wynika również z faktu, że w ich skład nie wchodzą niebezpieczne dla człowieka lub środowiska zanieczyszczenia, zaś docieplanie granulatem nie powoduje produkowania odpadów – rozsypany materiał można bez problemu zebrać i wykorzystać później, co przyczynia się również do braku strat w używanym materiale.

Granulat celulozy

Docieplanie granulatem jest bardzo korzystne dla stanu obiektu, bowiem włókna celulozy nasączone boranami ulegają samoistnej biodegradacji i hamują rozwój grzyba. Dzięki temu są powszechnie stosowane w ocieplaniu konstrukcji wykonanych z drewna. Oprócz tego włókna celulozy są higroskopijne i  otwarte dyfuzyjnie, w związku z czym prowadzą do odparowania wilgoci, która zbiera się na powierzchni drewna, wewnątrz pomieszczeń i która jest obecna w otoczeniu. Dzięki takiej właściwości, przy naprawie izolacji poddasza albo podczas prowadzenia prac dociepleniowych w jakimkolwiek innym miejscu nie ma konieczności wykonywania paroizolacji.

Na samym początku napisaliśmy, że materiał jest trudnopalny i nie rozprzestrzenia ognia, co dodatkowo wpływa na bezpieczeństwo obiektu oraz jego użytkowników. Stosując docieplenie granulatem nie trzeba obawiać się, że podczas pożaru ogień zostanie rozprzestrzeniony, bowiem włókna celulozy zapobiegają zapaleniu się konstrukcji – zamiast spalać się lub topnieć, ulegają bowiem zwęgleniu z szybkością 5-15 cm na godzinę. Ochrona wynika z tego, że wewnętrzna temperatura takiego zwęglonego włókna wynosi około 90 stopni Celsjusza, a drewno spala się w temperaturze 200-300 stopni Celsjusza. Celuloza jest skuteczna także w ochronie konstrukcji metalowych, bowiem stal traci swoje właściwości przy temperaturze wyższej niż 300 stopni Celsjusza.

Warto dodać, że tego rodzaju docieplanie granulatem uchroni budynek przed szkodliwą działalności gryzoni, czego nie można powiedzieć o styropianie oraz wełnie mineralnej.

Docieplanie celulozą poprzez wdmuchiwanie jej w określone miejsca, a więc tzw. metodę blow-in insulation, posiada szerokie zastosowanie i może być wykorzystywana między innymi:

•na poddaszach i strychach, zarówno użytkowych, jak i nieużytkowych, również w nowo powstających obiektach (w tym naprawa izolacji poddasza),

•na połaciach i skosach dachu, zarówno w mieszkaniach ulokowanych na poddaszach, jak i w domkach,

•w stropach i stropodachach znajdujących się w domach wielorodzinnych, a także obiektach użytkowych, (hale, magazyny, markety, dyskonty, kurniki itp.)

•w podłogach,

•w ścianach zewnętrznych oraz działowych, np. w domkach letniskowych,

•w miejscach, których dostęp jest ograniczony.

Włókna z celulozy, wykorzystywane do tworzenia izolacji, posiadają bardzo wiele zalet. Do tych najważniejszych zaliczamy:

•bardzo wysoką trwałość, która szacowana jest na ponad 50 lat,

•doskonałą szczelność i brak mostków termicznych, co pozwala na skuteczne usuwanie mostków termicznych,

•brak konieczności stosowania paroizolacji i wiatroizolacji,

•wysoką odporność na działanie wilgoci, a co najważniejsze – ognia, który nie jest przez nią rozprzestrzeniany w trakcie pożaru,

•dobre parametry dźwiękochłonne i tym samym skuteczną ochronę przed hałasem,

•ochronę przed pleśniami i grzybami, a także szkodliwą działalnością gryzoni oraz insektów,

•zwalczanie pleśni i grzybów,

•ochronę przed biodegradacją (budynki drewniane) oraz korozją (budynki metalowe),

•niski współczynnik przewodnictwa ciepła (do 0,038 W/(mK)).